O nas

Powstanie stowarzyszenia sięga 1996 roku. Był to czas wielkiego zainteresowania sportem łyżworolkowym. Wtedy to dużo augustowskiej młodzieży zakupiło sprzęt do jazdy i wyległo na ulice i chodniki. Aby to ogarnąć postanowiłem wraz z przyjaciółmi zadbać o bezpieczeństwo jeżdżących. Powstał pomysł utworzenia klubu łyżworolkowego. Grupa założycielska liczyła 21 osób. I tak 04.12.1996 roku złożyliśmy wniosek do Sądu Wojewódzkiego w Suwałkach o rejestrację AUGUSTOWSKIEGO KLUBU SPORTÓW WROTKARSKICH. Data rejestracji stowarzyszenia to 14 stycznia 1997rok. Pierwszymi władzami klubu byli: Tomasz Wąż, Jan Bukłaho, Dariusz Jurewicz i Bogumił Kaczyński.

Rozpoczął się dobry czas dla sportów wrotkarskich na terenie Augustowa. Uczyliśmy młodzież bezpiecznej jazdy na łyżworolkach. Dużym osiągnięciem było zbudowanie rampy dzięki hojności Pana Dariusza Paszkiewicza , który sponsorował w całości materiał na rampę i udostępnił swój klub „TEXAS” do jazdy w okresie zimowym. Pierwsza impreza łyżworolkowa odbyła się 5 lipca 1997roku,był to 1 wyścig na łyżworolkach o Puchar Burmistrza Augustowa. Duży wkład w życie klubu wnieśli tacy ludzie jak: Tomek Klukowski, Arek Buras, Janusz Samel, Janusz Kłosek i wielu innych, których nie sposób wymienić.

no images were found

W roku 1999 wspólnie ze stowarzyszeniem Mała Liga Baseballa w Augustowie, stowarzyszeniem Społeczno – Kulturalnym” OŚ” , oraz Drużyną „Falanga” ZHP Augustów , zorganizowaliśmy Dzień Dziecka pod hasłem „Dziecko – Rower – Bezpieczeństwo”.  Ideą stowarzyszenia było i jest aktywne spędzanie wolnego czasu, w związku z tym powstał pomysł rozszerzenia działalności klubu o turystykę rowerową i tak w roku2001 zmieniliśmy nazwę na Augustowski Klub Sportów Wrotkarskich i Rowerowych wprowadzając jednocześnie zmiany w statucie stowarzyszenia.

Od tego momentu zajęliśmy się organizowaniem wycieczek rowerowych. Augustowszczyzna posiada piękne tereny do uprawiania tego typu turystyki, jeziora i lasy, mnóstwo tras rowerowych oznakowanych i nieoznakowanych, a wszystko to daleko od motoryzacji.

W ponad 10-cio letniej działalności stowarzyszenia zorganizowaliśmy dziesiątki wycieczek, odwiedzaliśmy m.in.:Biebrzański Park Narodowy, klasztor nad jeziorem Wigry, trasy wzdłuż Kanału Augustowskiego do Kurzyńca-śluzy granicznej z Białorusią, Jurę Krakowsko-Częstochowską. W roku 2004 rozpoczęliśmy organizowanie wycieczek poza granice Polski. Inauguracją był wyjazd do Druzgiennik na Litwie. W 2009 roku odwiedziliśmy Bornholm, pięciodniowy trekking uznany został za najlepszy w dotychczasowej działalności klubu.

Aktualnie schemat wyjazdów wygląda następująco:

-wiosna – wycieczka dwudniowa lokalna

-lato -wycieczka tygodniowa krajowa lub zagraniczna

-jesień- wycieczka dwudniowa lokalna

-inne wycieczki lokalne (niedzielne)

Działalność naszego stowarzyszenia nie polega tylko na organizowaniu wycieczek rowerowych. Bierzemy udział w akcjach, mających na celu propagowanie bezpiecznej turystyki rowerowej. W marcu tego roku przekazaliśmy ponad 600 opasek odblaskowych uczniom gminnych szkół podstawowych. Środki na realizację tego projektu  zdobyliśmy wygrywając pierwszą nagrodę w 1 Augustowskim Kuligu na Byle Czym.

W 2010 roku zawiązała się grupa zawodników startująca w maratonach. Tworzą ją Grzegorz Wasilewski, Adam Wiśniewski, Krzysztof Sokołowski, Jacek Siemiaszko, Cezariusz Jabłoński i Tomasz Wysocki .

Członkowie Augustowskiego Klubu Sportów Wrotkarskich i Rowerowych prężnie realizują kolejne wyzwania wypełniając karty naszej historii.

Permalink do tego artykułu: https://www.klubrowerowy.augustow.pl/o-nas/

Statut Klubu

Statut Klubu  zobacz

Facebook